Insolvence

O víkendu mě kontaktoval pán, který je aktivní i zde na LI, s dotazem, zda "děláme" i firmy v insolvenci. Odpověděl jsem mu, že to není naše parketa. My přicházíme obrazně "za pět minut dvanáct" a vyvedeme firmy z krize tak, aby se do insolvence vůbec nedostaly. Je to zhruba 40% našich projektů. 20% firem našich klientů prochází stagnací a potřebují nový impuls. 40% projektů jsou rozvojové projekty.

Pánovi jsem odpověděl a zeptal se ho na jeho příběh, protože se mi svěřil, že insolvencí prošel. Chtěl jsem znát jeho zkušenosti a myslím si, že jsou užitečné i pro další. Proto si dovoluji jeho odpověď uvést v plném znění. Snad pomůže někomu dalšímu srovnat si myšlenky:

Příběh je dlouhý 25 let. V krátkosti: Firma 500 mil. obrat, přes 100 lidí, obor strojírenství ve stavebnictví.
Pobočky - Slovensko, Maďarsko, Anglie.
Chyba č.1 - rozvoj firmy jsme vzali do svých rukou. Nabídka firmy, která nabízela služby jako JPF, pro nás byla příliš drahá. V roce 2007 cca 10 mil. Celková ztráta nakonec v řádech stovek milionů. Mohl bych Vám napsat případovou studii jak obrovská chyba to byla :).
Chyba č.2 - nejsilnější stránka firmy se v jednom momentu stala tou nejslabší a já to poznal až zpětně. Konkrétně - dobří lidé na špatných místech. Proces nestíhal vývoj.
Chyba č.3 - Příliš rychlý růst - klasika. Prakticky vše jste popsal (v postech na LI).
Chyba č.4 - silný obchod a marketingové poradenství - systematicky 15 let budování brandu. Nikdo do konce nevěřil, že by firma mohla mít problém. Příliš velká důvěra trhu znamenala nízkou ostražitost a velké ztráty.

Vše ostatní už byly důsledky.