Mám dojem, jako bych provdal svou firmu (dceru)

Proč?

Když vám dospěje dítě, je samozřejmé, že si jde dříve či později svou cestou. Nevím, jak kdo vnímá cíl výchovy, ale já to chápu jako kombinaci předání hodnot, sebedůvěry a schopnosti žít ve svobodě, při plném vnímání zodpovědnosti vůči sobě i bližním.
 Předal jsem operativní řízení JPF v Česku našim třem manažerům. Firmu teď vnímám jako dítě, které vyrostlo z dětských firemních nemocí, dospělo, převzalo hodnoty, získalo sebedůvěru, je schopné fungovat svobodně a zodpovědně. Je čas jít dál.

A aby toho nebylo málo, firma shodou okolností změnila jméno. Z J.I.P. pro firmy jsme se přejmenovali na JPF Czech. Také dívka, když se vdává, často mění příjmení. Proto mám dojem, jako bych firmu provdal.

A mám z toho velkou radost. Vybudovat něco, co je úspěšné a co je časem schopné fungovat bez vás, je skvělý pocit. Je to jako být tvůrce, kreativně tvořit, dávat život.

Znám mnoho majitelů firem, kteří svou firmu vybudovali tak, jako by stále mezi nimi a firmou byla silná pupeční šňůra.

Dovedete si představit matku, která nechá své dítě na pupeční šňůře? Ta šňůra už dávno nefunguje, nepřináší žádné živiny, nemá žádný účel. Kromě jediného. Matka má silný pocit, že stále kontroluje své dítě. Cítí se pak lépe. A tak to dítě je stále kolem matky, na dosah délky té šňůry, motá se kolem. Komplikuje to život matce i dítěti. Psychologicky vzato, je to silně patologický stav.

S majiteli firem je to někdy podobné. Mají potřebu získávat dobrý pocit ze své existence tím, že ovládají své dítě - firmu, lidi v ní - na pupeční šňúře. Až do smrti. Smrti vlastní či firmy. Známé jsou výroky "patriarchálních" majitelů firem typu "z firmy odejdu, až mě odnesou nohama napřed". Což s ohledem na jejich styl řízení firmy nebývá někdy moc problém a děje se to dřív, než byste řekli švec.

Někdy říkám i našim klientům, že pomyslně přestříháváme pupeční šňůru mezi naším klientem/majitelem a jeho firmou. Jako u jiných věcí, ani tady nekážeme vodu s tím, že bychom sami pili víno. Pupeční šňůra mezi mnou a JPF je přestřihnutá. Firma dospěla. Je samostatná. A já jdu tvořit dál. Nové věci. Tím se nezříkám zodpovědnosti, strategického směřování a strategické kontroly ve firmě. Ale ten prostor svobody a samostatnosti pro kolegy manažery je nadstandardní.

Můžeme pomoci s tímto procesem i vám, pokud chcete, aby vaše firma dospěla.

prodejní strategie