Podnikání vs. rodina

Jeden můj známý mi v minulosti opakovaně říkal: „Víš, Jirko, já jsem nikdy nezačal podnikat, protože jsem chtěl mít dost času na rodinu. Proto jsem raději zůstal živnostníkem.“ 👇

Nejsem si úplně jistý, zda jeho rodina z tohoto rozhodnutí nějak zásadně benefitovala, v každém případě si troufnu tvrdit, že ta otázka není buď a nebo. Rodina vs. práce, rodina vs. podnikání. Bůh nás nestvořil jako jednoúčelové stroje. Můžeme mít v životě všechno.

Podnikat přece neznamená být workoholik. ❌ Není to o tom pracovat 16 hodin denně, být uvázaný ke svému businessu jako pes k boudě a žít jako věčně schvácený a ztrhaný otrok své firmy. Pokud podnikatelé jedou v tomto módu, není divu, že tím jejich rodiny zásadně trpí.

Podnikat je potřeba chytře. Ujasněte si priority, kterým se musíte a chcete věnovat vy, a ostatní věci delegujte na svoje spolupracovníky. Zní to možná banálně, ale přesto to drtivá většina podnikatelů nedělá.

Na světě jsme jenom jednou a určitě tu nejsme proto, abychom se uštvali. Pokud teď uštvaní jste a vaše firma vás drtí, na chvilku se zastavte a vymyslete, jak z toho ven. 

podnikatelská strategie