Seděl jsem v metru ve Varšavě. A signál fungoval skvěle.
Povídal jsem si celý den s naším novým kolegou pro JPF Polsko. Už je to mým zvykem, s klíčovými lidmi napříč naší firmou se chci znát osobně. Chci je poznat co nejvíc osobně. A chci, aby poznali co nejvíc i oni mě. Tak probíhá finální kolo k nám do firmy vždy. Poznáváme se neformálně a dáváme tomu čas.
Pevně věřím, že v Polsku uspějeme.
U nás je cca. 100tis. fungujících firem. V Polsku 400tis.
Lidé jsou tu určitě obchodně zdatní, ale toho se nebojím. Naopak, těším se na to.
Pár zajímavostí:
- V Polsku Čechy vnímají velmi pozitivně, ale mají dojem, že Češi Poláky moc neberou.
- Česko je na druhém či třetím místě co do exportu Polska. Naopak je to bída.
- Češi mají v mezinárodním obchodě pověst, že se moc do zahraničí nehrnou. Ve srovnání s Portugalci či Iry je to velmi slabé. Změníme to?
- Na rozdíl od Poláků máme v Česku několik globálních značek.
- Polsko je byznysově výrazně méně pod vlivem oligarchů, na rozdíl od Česka. Síla malého a středního podnikání je tu znát mnohem víc.
Dojmů je mnoho. V každém případě kopeme pevné základy pro naše působení v této zemi a moc se těším, že vám čas od času nasdílím nějaké ty česko-polské zkušenosti z působení JPF v Polsku.



