Psychologická závislost

Někdy se majitel firmy, kterou řídíme, jen velmi těžko vzdává každodenní operativy. My k tomu máme obrovský respekt. Je to v zásadě už psychologická závislost. 👇

Představte si, že 20 let dřete od rána do noci, abyste vydupal něco z ničeho, potíte krev a dáte tomu úplně všechno. Máte pocit, že s vámi to vše stojí a padá. A najednou máte být odpojen? Na to se moc tvářit nebudete, síla zvyku je totiž obrovská.

My často fungujeme jako takoví průvodci při mentálním přerodu majitele. Pomáháme mu dozrát a doslova přestřiháváme pupeční šňůru mezi ním a jeho firmou. ✂️ To ale samozřejmě nejde hned, stejně jako dítě do dvou let nerozlišuje sebe a matku, tak i tento posun nějakou dobu trvá.

Majitel postupně poznává, že všechno není o něm, ale že správný leader není na jevišti, kde se hraje one man show, ale v pozadí se stará o to, aby mohli zazářit jeho lidé. Přestane se chovat ke své firmě jako ke gumové hračce na pérku a nutit ji, aby skákala tak, jak on píská, ale dopřeje jí větší volnost. Nechá svoje spolupracovníky roztáhnout křídla.

Jak řekl čínský filosof Lao-c´: „Dobrý vůdce je nejlepší v případě, že si lidé sotva uvědomují jeho existenci… Když takový vůdce, který málo mluví, dokončí svou práci a dosáhne svého cíle, řeknou: Tohle jsme udělali sami.“ ✅

Audit firemní kultury