Nejlepší partner

Správný interim manažer má být majiteli tím nejlepším partnerem. To ale ani náhodou neznamená, že mu má ve všem přitakávat. Naopak, často mu musí velmi výrazně oponovat, zvlášť ve finančních rozhodnutích.

Majitel vám řekne: „Koupím stroj za deset milionů.“ A vy oponujete: „Jedete na jednu směnu, stroje máte tři nevyužité, k čemu vám bude další?“ Může to znít až absurdně, ale tyto věci se zkrátka běžně dějí. Takové nákupy kromě toho, že zatíží cashflow, nic nepřinesou. ❌


Obecně jsou majitelé schopni nahlédnout do rozvahy a výsledovky. V horším případě jednou ročně, v tom lepším jim to někdo jednou měsíčně pošle. Velmi často ale zapomínají na třetí klíčový výkaz, kterým je přehled o peněžních tocích (tzv. cash flow). 💰 Když činím jakékoliv rozhodnutí, musím nahlédnou do všech tří.

Ukažme si to na příkladu dvou restaurací, což je v době covidové více než aktuální. Restaurace A má aktiva 10 milionů a 0 dluhů, protože vybavení a technologie má již splacené. Restaurace B má také aktiva 10 milionů, ale má 5 milionů dluh. Přijde covid a obě se dostanou měsíčně 350 000 do mínusu.

Zdánlivě stejná situace, ale řešení v obou případech musí být diametrálně odlišné. Restaurace A bude mít za 10 měsíců ztrátu 3,5 milionů. Restaurace B bude mít stejnou ztrátu, ale když k tomu přidáte historický dluh 5 milionů, jste na 8,5 milionech, což už vzhledem k aktivům 10 milionů není žádná legrace. Tam je potřeba udělat mnohem drastičtější opatření hned v počátku.

Situace, jako je tato, řešíme ve firmách dnes a denně. Proto radím, nezapomínejte hlídat cashflow. ✅