Dnes si dáme malý rychlokurz strategického rozvoje malých a středních firem. Celý proces dost připomíná hru, kterou všichni známe – šachy.
Blog
Často se mě lidé ptají, JAK začít podnikat. Zdánlivě jednoduchá otázka, která ale v sobě skrývá komplexní svět rozhodnutí, strategií a nečekaných překážek. V poslední době k tomu ještě navíc přibyla druhá: „Je teď „v krizi“ rozumné se do něčeho pouštět?“
Když se vaše firma dostane do krize, nejdůležitější je se z toho nesložit. Není to dávno, co si mě zavolal na pomoc podnikatel, jehož firma se dostala do potíží. Seděl jsem s ním u stolu a viděl před sebou velmi nervózního člověka. Vybudoval firmu z nuly na obrat téměř 200 milionů, což se málokomu podaří. Teď ale přišlo kromě jiného dramatické zdražení materiálů a dalších vstupů a s tím přišly velké potíže.
Má-li konsolidační balíček nějaká pozitiva, pak snad jedině snahu o zkrocení státního dluhu. Nabyl obřích rozměrů a pokud se s ním nic neudělá, následky budou hořké. Ovšem snaha o zásah míří na špatnou stranu. Není šikovné, že vláda myslí hlavně na to, jak státu zvýšit příjmy. Přitom osekání výdajů je stále nedostatečné.
Jedni píší, že se absolutně změnil svět a srovnávají AI se zavedením elektřiny nebo internetu, a ti druzí tvrdí, že je to vlastně jen trochu chytřejší kalkulačka a zbytečný hype. 😃
V každém případě se mezi lidmi hodně řeší vládní úsporné balíčky, kde nakoupit levněji anebo jak co nejvíc ušetřit. 💰 Docela mi tam ale chybí ta druhá strana mince. Moc neslyším otázky typu: Jak mohu vydělat víc? Co musím udělat pro to, abych byl v životě úspěšnější? Jak na sobě zapracovat? Co můžu dělat lépe, než dělám dnes?
Je to strach delegovat. Velká spousta podnikatelů se vyloženě bojí předat věci dál. Každý to sám uděláme nejlépe, to je přece jasné, nebo ne?
No právě, že ne. 😃 Spoustu věcí dokážou naši kolegové udělat stejně kvalitně jako my sami a některé z nich dokonce ještě mnohem lépe.
Pokud je majitel výrazný extrovert a vy mu do firmy pošlete extrémního introverta, nikdy to nebude fungovat. Majitel a CEO musí jednat v tandemu a postupovat jako jeden tým. Proto si musí sedět osobnostně i lidsky. 🤝
Když měl pak korporátní člověk řešit náhlý problém ve střední firmě, ptal se nás, kde máme směrnice…Bez nich totiž ani ránu. ❌
Jeho odpověď mě zasáhla jako baseballová pálka a plně jsem ji pochopil až nedávno. Odpověděl mi totiž: „Pokora, pokora, pokora.“ Když to dořekl, zavládlo trapné ticho. Já jsem čekal, že mi k tomu poví víc a on mlčel, protože už k tomu nic víc dodat nepotřeboval. 😃
No upřímně, opravdu se toho nebojím. Myslím si, že ředitel malé nebo střední firmy bude nahrazen až jako úplně poslední.
Však už jste to určitě také viděli. Muž nebo žena leží na pláži, v jedné ruce drží gin s tonikem a v druhé ruce počítač. Prostě buržoazní póza, která má dokládat úspěch. Přitom tihle lidé většinou nejsou žádní podnikatelé, ale digitální nomádi, kteří si měsíčně vydělají maximálně sto nebo sto padesát tisíc a většinu z toho utratí za svůj nákladný životní styl, takže jim ve finále nic nezbyde. 💸
Interim management tu před námi už samozřejmě existoval, v drtivé většině případů se ale jednalo o dodávání pozic do středního managementu v korporátech. My ale z 99 % dodáváme výkonné ředitele, kteří firmy řídí, a tím jsme na trhu unikátní. 👍
Víte, jak často se nám stává, že přijdeme do firmy, která je v potížích, a zjistíme, že všichni lidé tam jedou na fixu? Všichni jsou v pohodě, jenom majitel přemýšlí, kdy si to hodí. ❌ Pak člověk přijde do firmy, kde všechno šlape jako na drátkách a celá společnost se sune dopředu jako ledoborec.
Mark Twain
Po těch víc než 450 firmách, co jsme za 15 let dávali v JPF do kupy, víme, co čeští podnikatelé znají, i o čem se domnívají, že znají - a ono se to nakonec ukáže být mylné.
Ostatně, je to otázka života a smrti, tak to přece nemůžete nechat na někom jiném, je to tak? Asi ne. Přesto podobným způsobem stále smýšlí většina podnikatelů o své firmě, a to i když se dostanou do potíží, na které jsou vlastními silami krátcí. ❌
Samozřejmě že občas tuto obavu z počátku mají, to je naprosto přirozené. My s nimi pochopitelně podepisujeme NDA a garantujeme naprostou mlčenlivost, ale důvěra se buduje postupně. Proto od nich nechceme přístup ke všemu na první dobrou, v tomto jsme velmi chápaví.
Ztrácíte se v různých leadership teoriích a hledáte něco, co opravdu funguje? Máte před sebou náročný projekt a přemýšlíte, jak to všechno zvládnete a přitom udržíte tým na palubě? Pojďme se na chvíli ponořit do hlubokých vod leadershipu a odkrýt, co to znamená být skutečně efektivním leaderem.
Možná vám to nepřijde jako příliš velká změna, věřte mi ale, že nyní už je každé procento nahoru opravdu vydřené. No a teď už k té nové věci. 👇
Zajímá vás, jak vypadá začátek takové spolupráce? Většinou je to jako přes kopírák s firmami, které řídíme. Majitel je odborník na danou oblast, pohřbený až po uši v operativě, dělá všechno a nic ve zběsilém tempu…No však to znáte, většina z nás si tím prošla. 😃
Nedávno proto také vznikla petice, která vyzvala k šestiměsíčnímu pozastavení vývoje AI výkonnějšího než GPT-4. Pokud by k tomu dobrovolně nedošlo, měly by v tomto ohledu zasáhnout státy.
👉 1.) Jakýkoliv druh arogance nebo povyšování se nad druhé. A to už vůbec nemluvím o řvaní na ostatní, z toho mi vždy vstávaly všechny vlasy na hlavě. Jsme přece lidé! Ať už pracujeme na jakékoliv pozici.
To je ale pouze jedna strana mince. Je to jen jeden z důvodů, proč se podnikatelé po určité době zastaví na místě a už nikam nerostou. Ten druhý je přesně opačný.
Mám jasnou vizi, kterou chci naplnit. Mým cílem je pomoci co nejvíce malým a středním firmám k úspěšné existenci. Nechci svět plný korporátů, které si s námi budou hrát jako s pěšáky na šachovnici. ♟️ Chci, aby zdravá páteř byznysu – segment SME – zůstal zachován a dále vzkvétal. To je to, co mě žene pořád dál.
No protože ne každý potomek má geny, schopnosti nebo chuť dělat business. Naše představy jsou často jiné než touhy našich dětí. Zažil jsem mnohokrát situaci, kdy syn nebo dcera majitele firmy byli tlačeni do toho, aby firmu jednou převzali, i když ve skutečnosti chtěli dělat něco úplně jiného. Většinou to pak nedopadne dobře. ❌
Přijde mi to podobné, jako kdybychom moralizovali o tom, kdo před časem neúměrně zvednul marže na benzinu, naftě nebo energiích a kdo si na tom nejvíce polepšil. Je to celospolečenský stav? Je to kartelová dohoda?
Firemní vzdělávání často nefunguje ze dvou důvodů. Tím prvním je, že v dané společnosti nejsou lidé dychtiví po vzdělání. Pak se můžete přetrhnout a stejně to moc fungovat nebude. Všechno tedy opět začíná u správného výběru spolupracovníků.
Já vždycky v JPF lidi učím, aby mi říkali věci, odpusťte mi ten termín, tzv. na plnou hubu. K čemu by mi bylo, kdybych kolem sebe vytvořil armádu yesmanů, kteří by většinu pracovního dne trávili tím, že by mi pochlebovali a skrývali by přede mnou všechny negativní informace? 🤔 To by se mi ta firma dávno rozpadla.
Ono totiž záleží na tom, jak je daná věc důležitá. Často dochází k tomu, že ve firmě pracuje rodinný příslušník, který pro ni není přínosem a vyměnit ho bývá z pochopitelných důvodů komplikované. Majitel o tom většinou nechce ani slyšet. 🙅♂️