Šéf versus leader: Rozdíl je ve vizi, energii a morálních hodnotách

Rozdíl mezi šéfem a leaderem může na první pohled působit jako jemná nuance, ve skutečnosti se ale jedná o zásadní rozdíl v přístupu k vedení a motivaci týmu. V dnešním světě, kde se zdá, že každý může zaujmout vedoucí pozici, je důležité pochopit, co opravdové leadery odlišuje od obyčejných šéfů. Jak se stát leaderem a druhé inspirovat k úspěchu?

Krizový management: Proč je záchrana firmy na vlastní pěst jako DIY operace srdce

Představte si, že máte vážný problém se srdcem, a jedinou nadějí na záchranu je operace. Přiložíte si skalpel na hrudník sami? Pravděpodobně ne.


A přesto, když se podnikatelé dostanou do podobné situace se svojí firmou, často zvolí DIY přístup – a to i když se dostanou do potíží, na které jsou vlastními silami krátcí: „Jsem lídr, tohle je moje zodpovědnost, nemůžu si dovolit požádat o pomoc. Co by si o mně pomysleli moji zaměstnanci? Co by na to řekli ostatní? Naše firma přežila mnoho výzev, přežije i tuto.“


Podobně jako je lepší svěřit své srdce do rukou zkušeného lékaře, který zachránil mnoho životů, je i v řízení firmy moudré hledat pomoc od odborníků. Co je pro úspěšný krizový management klíčové?

Cashflow: 6 rad pro stabilitu vaší firmy

Peněžní tok, neboli cashflow, není prázdný finanční pojmem, kterým by se měli zabývat pouze ekonomové. Úspěch se totiž odvíjí právě od něj, ať už se bavíme o firmě velké nebo malé. Cashflow je totiž krevní oběh vaší firmy. Přinášíme vám 6 rad, jak cashflow vaší firmy chránit a firmu nenechat vykrvácet.

Firemní strategie je jako šachová partie. Naučte se vyhrát

Dnes si dáme malý rychlokurz strategického rozvoje malých a středních firem. Celý proces dost připomíná hru, kterou všichni známe – šachy.

Jak začít podnikat a uspět? Praktické kroky a doporučení

Často se mě lidé ptají, JAK začít podnikat. Zdánlivě jednoduchá otázka, která ale v sobě skrývá komplexní svět rozhodnutí, strategií a nečekaných překážek. V poslední době k tomu ještě navíc přibyla druhá: „Je teď „v krizi“ rozumné se do něčeho pouštět?“

Krizový management: Pevná ruka v časech nejistoty a výzev

Když se vaše firma dostane do krize, nejdůležitější je se z toho nesložit. Není to dávno, co si mě zavolal na pomoc podnikatel, jehož firma se dostala do potíží. Seděl jsem s ním u stolu a viděl před sebou velmi nervózního člověka. Vybudoval firmu z nuly na obrat téměř 200 milionů, což se málokomu podaří. Teď ale přišlo kromě jiného dramatické zdražení materiálů a dalších vstupů a s tím přišly velké potíže.

Vládní opatření

Psal jsem o tom, proč a jak se stavím ke všem těm vládním opatřením. V souvislosti s tím jsem dostal otázku, zda je podle mě na těch vládních škrtech i něco pozitivního. Dobrá changemind otázka...

Má-li konsolidační balíček nějaká pozitiva, pak snad jedině snahu o zkrocení státního dluhu. Nabyl obřích rozměrů a pokud se s ním nic neudělá, následky budou hořké. Ovšem snaha o zásah míří na špatnou stranu. Není šikovné, že vláda myslí hlavně na to, jak státu zvýšit příjmy. Přitom osekání výdajů je stále nedostatečné.

Velké téma

Umělá inteligence je teď na LinkedIn velké téma. Všímám si, že jsou tu lidé rozděleni tak trochu na dva tábory. ⚔️

Jedni píší, že se absolutně změnil svět a srovnávají AI se zavedením elektřiny nebo internetu, a ti druzí tvrdí, že je to vlastně jen trochu chytřejší kalkulačka a zbytečný hype. 😃

Stížnost na životní úroveň

Vnímám kolem sebe hodně stížností na snižující se životní úroveň. 📉 Na první pohled to tak tedy moc nevypadá. Dovolené jsou vyprodané, hospody narvané k prasknutí a na silnicích zácpy.

V každém případě se mezi lidmi hodně řeší vládní úsporné balíčky, kde nakoupit levněji anebo jak co nejvíc ušetřit. 💰 Docela mi tam ale chybí ta druhá strana mince. Moc neslyším otázky typu: Jak mohu vydělat víc? Co musím udělat pro to, abych byl v životě úspěšnější? Jak na sobě zapracovat? Co můžu dělat lépe, než dělám dnes?

Obava podnikatelů

Jedna z nejčastějších obav podnikatelů, tipnete si, která to je? 🤔
Je to strach delegovat. Velká spousta podnikatelů se vyloženě bojí předat věci dál. Každý to sám uděláme nejlépe, to je přece jasné, nebo ne?

No právě, že ne. 😃 Spoustu věcí dokážou naši kolegové udělat stejně kvalitně jako my sami a některé z nich dokonce ještě mnohem lépe.

Hledání

Najít vhodného interima pro firmu není jen o jeho schopnostech, to by bylo až příliš jednoduché. 😃 Jak vám potvrdí každý majitel firmy, který se snažil sehnat výkonného ředitele, těch věcí, které se musí potkat, je mnohem víc.

Pokud je majitel výrazný extrovert a vy mu do firmy pošlete extrémního introverta, nikdy to nebude fungovat. Majitel a CEO musí jednat v tandemu a postupovat jako jeden tým. Proto si musí sedět osobnostně i lidsky. 🤝

Svoboda při podnikání

Neříkám, že nikdy nenajmeme jako interima člověka z korporátu, ale nemáme s nimi zkrátka zatím dobré zkušenosti. Kdykoliv jsme někomu takovému v minulosti dali šanci, dopadlo to tragicky. Manažeři z korporátu jsou zvyklí fungovat podle direktiv: za prvé, za druhé, za třetí.

Když měl pak korporátní člověk řešit náhlý problém ve střední firmě, ptal se nás, kde máme směrnice…Bez nich totiž ani ránu. ❌

Trpělivost

Lidem hrozně moc chybí trpělivost. Všímám si toho dnes a denně. Chtějí všechno hned a když to nejde, okamžitě jsou frustrovaní. Takhle ale přece svět nefunguje. Nic, co má opravdovou hodnotu, se nestane přes noc. 👇

Zodpovědnost a pokora

Před 15 lety jsem se zeptal podnikatele Jiřího Stojara, který založil firmu Danzas a potom byl 17 let generálním ředitelem DHL, na to, co považuje za nejdůležitější při vedení lidí. 👇

Jeho odpověď mě zasáhla jako baseballová pálka a plně jsem ji pochopil až nedávno. Odpověděl mi totiž: „Pokora, pokora, pokora.“ Když to dořekl, zavládlo trapné ticho. Já jsem čekal, že mi k tomu poví víc a on mlčel, protože už k tomu nic víc dodat nepotřeboval. 😃

Pořád tu jsou

 Firmy jak vystřižené z raných devadesátek. Poznáte je většinou velice rychle už podle interiéru pamatujícího minulý režim, který si můžete důkladně prohlédnout, když stoupáte do horních pater po typických komunistických schodech. 😃

Umělá inteligence ve firmě

Dostal jsem otázku, zda se nebojím, že brzy začne řídit firmy umělá inteligence 🤖 a my v JPF přijdeme o práci.

No upřímně, opravdu se toho nebojím. Myslím si, že ředitel malé nebo střední firmy bude nahrazen až jako úplně poslední.

Podnikání z pláže

To podnikání z pláže 🏖️ nám pořád nevymřelo, jako evergreen se neustále vyskytuje i tady na LinkedIn.

Však už jste to určitě také viděli. Muž nebo žena leží na pláži, v jedné ruce drží gin s tonikem a v druhé ruce počítač. Prostě buržoazní póza, která má dokládat úspěch. Přitom tihle lidé většinou nejsou žádní podnikatelé, ale digitální nomádi, kteří si měsíčně vydělají maximálně sto nebo sto padesát tisíc a většinu z toho utratí za svůj nákladný životní styl, takže jim ve finále nic nezbyde. 💸

Jedinečná služba

Čím dál víc lidí mi říká, že jsme vlastně vytvořili jedinečnou službu. Trochu jsem se nad tím zamýšlel a musím jim dát za pravdu. 👇

Interim management tu před námi už samozřejmě existoval, v drtivé většině případů se ale jednalo o dodávání pozic do středního managementu v korporátech. My ale z 99 % dodáváme výkonné ředitele, kteří firmy řídí, a tím jsme na trhu unikátní. 👍

Větší trh

Když jsme se rozhodli vstoupit na polský trh 🇵🇱, vycházeli jsme z předpokladu, že pokud je v Česku 45 až 50 tisíc malých a středních firem, tak v Polsku jich bude čtyřikrát víc, protože je to zhruba 4x větší trh.

TY MY JÁ

Nedávno jsem slyšel pravidlo, které hezky shrnuje to, o co se po odchodu z operativy snažím. Jmenuje se TY-MY-JÁ. 👇

Změna

Naši interimové jsou z 99 % muži a my bychom to chtěli změnit, jen se nám těch žen tolik nehlásí. Třeba si říkají, že je to mužský svět a ta práce jde jen těžko skloubit s rodinou. Tak to ale není. 👇

Zvýšení mezd

Teď je ve firmách velký tlak na plošné zvýšení mezd. 💰 Požadavek ze strany zaměstnanců je to pochopitelný, je ale potřeba mu nepodléhat.

Víte, jak často se nám stává, že přijdeme do firmy, která je v potížích, a zjistíme, že všichni lidé tam jedou na fixu? Všichni jsou v pohodě, jenom majitel přemýšlí, kdy si to hodí. ❌ Pak člověk přijde do firmy, kde všechno šlape jako na drátkách a celá společnost se sune dopředu jako ledoborec.

Dominance

Znám několik lidí, kteří měli velmi dominantní matku nebo otce a nadosmrti je to poznamenalo. Dochází k tomu překvapivě často. Muž (nebo žena) je zvyklý být boss, řídí firmu a všichni skáčou tak, jak píská. Business je tvrdá disciplína a někdo prostě lidi řídí bez skrupulí, když to řeknu hodně eufemisticky. 👇

Střela

JPF teď letí dopředu jako střela 📈 a já se snažím o to, aby ten růst byl co nejvíce řízený a udržitelný. Hlavně kvůli našim lidem. Jejich zápal pro věc je teď neskutečný, ale já už myslím trochu dopředu a snažím se, aby je to neomrzelo. Chci, aby se neutavili, nevyčerpali, nepřetáhli.

Domněnky českých podnikatelů

"Do problémů vás nedostane to, co neznáte, nýbrž to, co se známým být jen zdá."
Mark Twain

Po těch víc než 450 firmách, co jsme za 15 let dávali v JPF do kupy, víme, co čeští podnikatelé znají, i o čem se domnívají, že znají - a ono se to nakonec ukáže být mylné.

Bezpečí dat

„Pane Jemelko, a nemají vaši klienti strach vás pustit pod pokličku? Nebojí se, že vynesete jejich know-how?“ 🤔

Samozřejmě že občas tuto obavu z počátku mají, to je naprosto přirozené. My s nimi pochopitelně podepisujeme NDA a garantujeme naprostou mlčenlivost, ale důvěra se buduje postupně. Proto od nich nechceme přístup ke všemu na první dobrou, v tomto jsme velmi chápaví.

Dobrý leader – tajemství úspěchu projektu

Ztrácíte se v různých leadership teoriích a hledáte něco, co opravdu funguje? Máte před sebou náročný projekt a přemýšlíte, jak to všechno zvládnete a přitom udržíte tým na palubě? Pojďme se na chvíli ponořit do hlubokých vod leadershipu a odkrýt, co to znamená být skutečně efektivním leaderem.

Nová věc

Zavádíme ve firmě novou věc a já jsem z toho absolutně nadšený. Usilovně se snažíme maximalizovat úspěšnost našich projektů. Meziročně jsme se dostali z 80 % na 82,9 %. Při cca. 80 řízených firmách, "not bad"… 📈

Možná vám to nepřijde jako příliš velká změna, věřte mi ale, že nyní už je každé procento nahoru opravdu vydřené. No a teď už k té nové věci. 👇

Chyba

Náš kolega udělal nedávno chybu. Potenciální zákazník, majitel jedné středně velké firmy, se chtěl s námi co nejdříve sejít. Kolega měl v požadovaný den již 5 schůzek, chtěl však panu majiteli vyhovět, takže si setkání s ním domluvil. 📅

Rovnocenné partnerství

V poslední době jsem jako spolupodnikatel vstoupil do několika firem. Záměrně nepíšu jako investor, protože vždy stojím o rovnocenné partnerství. 🤝

Zajímá vás, jak vypadá začátek takové spolupráce? Většinou je to jako přes kopírák s firmami, které řídíme. Majitel je odborník na danou oblast, pohřbený až po uši v operativě, dělá všechno a nic ve zběsilém tempu…No však to znáte, většina z nás si tím prošla. 😃

Konkurující inteligence

Elon Musk, Steve Wozniak a řada dalších lidí působících v oblasti AI varuje před rizikem, které by pro lidstvo mohly znamenat systémy AI s inteligencí konkurující té lidské. ⚠️

Nedávno proto také vznikla petice, která vyzvala k šestiměsíčnímu pozastavení vývoje AI výkonnějšího než GPT-4. Pokud by k tomu dobrovolně nedošlo, měly by v tomto ohledu zasáhnout státy.

Tolerantní člověk

Řekl bych o sobě, že jsem poměrně tolerantní člověk, ale některé věci bych svým lidem v žádném případě netoleroval.

👉 1.) Jakýkoliv druh arogance nebo povyšování se nad druhé. A to už vůbec nemluvím o řvaní na ostatní, z toho mi vždy vstávaly všechny vlasy na hlavě. Jsme přece lidé! Ať už pracujeme na jakékoliv pozici.
 

Druhá strana mince

Psal jsem  o blátě. Respektive o tom, že když budete v podnikání sprintovat, brzy se utavíte a zaručeně vás to přestane bavit. 👇

To je ale pouze jedna strana mince. Je to jen jeden z důvodů, proč se podnikatelé po určité době zastaví na místě a už nikam nerostou. Ten druhý je přesně opačný.

Dlouhá trať

Když půjdete po blátivé cestě pomalu, nebude to taková katastrofa, protože budete vidět, kam šlapete. A když na vás občas přece jen trocha toho blátíčka ulpí, lehce ho ze sebe sundáte a pokračujete dál. 👇

Jinak neřeknou

Tak a od teď už jsem Jurek Jemelka, jinak mi totiž v Polsku neřeknou. 😃 Měl jsem nedávno schůzku s 6 novými interimy a byl jsem ohromen. Je úžasné sledovat, že i když jsou z jiného státu, mají úplně stejné DNA a nastavení jako naši lidé. Jsou to zkušení muži a žena po padesátce, ale mají chuť do práce, kterou by jim mohli závidět i dnešní dvacetiletí. 👍

Nikdy nebude dost

„Jirko, vždyť už máš vyděláno, proč se pořád tak honíš, kdy už budeš mít dost?“ Nikdy nebudu mít dost. 😃 Protože to nedělám pro peníze. Pro peníze nepodniká žádný podnikatel, který opravdu něco významného dokázal.

Mám jasnou vizi, kterou chci naplnit. Mým cílem je pomoci co nejvíce malým a středním firmám k úspěšné existenci. Nechci svět plný korporátů, které si s námi budou hrát jako s pěšáky na šachovnici. ♟️ Chci, aby zdravá páteř byznysu – segment SME – zůstal zachován a dále vzkvétal. To je to, co mě žene pořád dál.

Rodinné domy

V Česku rádi budujeme rodinné firmy. 👪 To je jistě chvályhodné. Ale víte, že generační obměnu nepřežije více než polovina z nich? Předání třetí generaci pak úspěšně proběhne už jen v naprostém minimu případů. Proč tomu tak je? 👇

No protože ne každý potomek má geny, schopnosti nebo chuť dělat business. Naše představy jsou často jiné než touhy našich dětí. Zažil jsem mnohokrát situaci, kdy syn nebo dcera majitele firmy byli tlačeni do toho, aby firmu jednou převzali, i když ve skutečnosti chtěli dělat něco úplně jiného. Většinou to pak nedopadne dobře. ❌

Zdražování

Hodně teď slýchávám diskuse o drastickém zdražení potravin a neetických maržích. Mohou za to zemědělci, kterým meziročně vzrostl zisk o 142 %, nebo řetězce? 🤔

Přijde mi to podobné, jako kdybychom moralizovali o tom, kdo před časem neúměrně zvednul marže na benzinu, naftě nebo energiích a kdo si na tom nejvíce polepšil. Je to celospolečenský stav? Je to kartelová dohoda?

Interní vzdělávací akademie

Rozjeli jsme interní vzdělávací akademii a řeknu vám, že jsem z toho nadšený. Pro naše lidi to není povinné, přesto zájem je. 👍

Firemní vzdělávání často nefunguje ze dvou důvodů. Tím prvním je, že v dané společnosti nejsou lidé dychtiví po vzdělání. Pak se můžete přetrhnout a stejně to moc fungovat nebude. Všechno tedy opět začíná u správného výběru spolupracovníků.

Upřímnost

Jak moc jste k sobě ve firmě upřímní? Jaký je váš šéf? Dokážete mu říct pravdivou zpětnou vazbu bez zbytečných příkras a přešlapování? 👇

Já vždycky v JPF lidi učím, aby mi říkali věci, odpusťte mi ten termín, tzv. na plnou hubu. K čemu by mi bylo, kdybych kolem sebe vytvořil armádu yesmanů, kteří by většinu pracovního dne trávili tím, že by mi pochlebovali a skrývali by přede mnou všechny negativní informace? 🤔 To by se mi ta firma dávno rozpadla.