Rozhovor: Mgr. Martin Čerbák

Jak dlouho už jste v J.I.P. a co vás sem přivedlo?

Téměř tři roky. Někdy v létě 2018 jsem náhodou narazil na článek Jiřího Jemelky a jeho slova… prostě mluvil mi z duše. Takže, když se naskytla možnost spolupráce, neváhal jsem.

martin cerbak bilaJaké byly vaše začátky s obchodem? Vystudoval jste klasickou filologii a speciální pedagogiku, jak jste se dostal zrovna k obchodu?

Nejen vystudoval, ale také poměrně dlouho dělal. Pro mě jsou oba tyto obory celoživotní láskou. K obchodu jsem se dostal náhodou. Když jdete na trh s produktem, víte, že je dobrý a chcete, aby se dostal ke konkrétnímu zákazníkovi, tak jiná cesta vlastně ani není. Začátky bývají těžké, zvlášť když začínáte od nuly. To platí všeobecně. Když ale víte, co chcete a má to hlavu a patu, jste nespokojení sami se sebou, máte kuráž a hlavně vytrvalost, výsledky se dostaví.

Co podle vás dělá obchodníka skutečně dobrým obchodníkem?

Já vidím obchod, jako cestu, jak pomoct vyřešit zákazníkovi jeho potřeby. Pokud se obchodník vcítí do problémů klienta a chce mu sloužit, obchod si ho najde. Takže moje odpověď: Dobrý obchodník má schopnost vyřešit potřebu klienta.

Jaké jednání nebo přístup k zákazníkovi se v obchodě dle vašeho názoru nevyplácí?

Slyšel jsem takové „moudro“, že dobrý obchodník prodá Eskymákovi ledničku. Špatně, špatně, špatně! To je podle mě naprosté nepochopení čestného obchodu. Takhle ale spousta „obchodníků“ uvažuje a podle toho taky jedná. Když chcete mít se zákazníkem slušný a přátelský vztah, nesmíte mu prodat něco, o čem víte, že to nepotřebuje.

Jak jsou na tom české firmy s obchodem? Jakých chyb či nešvarů se nejčastěji dopouštějí?

Aktivní obchod ve výrobních firmách nijak valně. Obchod je tady často ustrkovaná popelka. Běžně vidím, že obchodní oddělení ve firmách pouze zpracovává došlé poptávky, ale aktivního akvizičního obchodníka, aby člověk pohledal. Chyby nejen v obchodě dělají všichni; proto se taky na tužku dává z druhé strany guma, že? Pokud dokážete chybu identifikovat, poučit se z ní a znovu ji nezopakovat; chválabohu za ni. Nešvary jsou horší, třeba takový prodej za každou cenu. Zkuste si koupit telefon s tarifem u kteréhokoli operátora a zakažte si slovo NE. Pak mi řekněte, co všechno Vám zvládli prodat. Nestačíte se divit.

Měl byste nějakou radu pro majitele, kteří se chtějí v obchodě zlepšit a vybudovat skvěle fungující obchodní tým?

Asi ne, že by se sami majitelé chtěli zlepšovat v obchodě, protože když majitel firmy dělá všechno, není to ku prospěchu věci. Budování obchodního týmu je běh na dlouhou trať. Záměrně říkám budování, protože jde o nekončící proces. Vždycky je to o lidech. Potřebujete obchodníky, kteří opravdu chtějí. Chtějí získat maximum schopností a nebudou se dívat na hodinky, kdy už bude konec směny. A abyste takové sehnali, musíte mít především produkt, kterému budou věřit, jasná pravidla, která určují „hru“ a model odměňování, který jim dává smysl.

Co vám na vaší práci přináší největší radost?

Těším se na každý den. Potkávám se s majiteli českých firem. Jsou to výjimeční lidé, za kterými je neuvěřitelný kus práce a kteřímartin cerbak2 většinou vybudovali svou společnost od píky. Pro mě je to obrovská příležitost a poučení, slyšet jejich příběhy, jejich radosti i dozvědět se i o jejich potížích. Když společně s majitelem dojdeme k přesvědčení, že nás potřebuje a domluvíme se na projektu, je to pro nás obrovská výzva a velký závazek. A když pak po čase vidím, že je náš projekt v takové firmě úspěšný, vidím tu úžasnou změnu, a jak se mu zlepšil život… To je největší radost.

Dokáže vás ještě něco překvapit nebo zvednout ze židle?

Určitě ano, až mě přestane něco překvapovat, to už asi nebudu mezi živými. Asi nejvíc mě „zvedá ze židle“ neschopnost spousty lidí vyslechnout jiný názor, než mají sami, kriticky o něm přemýšlet a na základě jasných argumentů ho třeba i změnit. Řekl bych, že dnešní zvláštní doba dala prostor až nepříjemně mnoha lidem, kteří jsou vyloženě nepřátelsky naladění proti svým názorovým oponentům a místo věcné a racionální diskuse reagují podrážděně až agresivně. Těmto se snažím obloukem vyhnout.

Jak se od své náročné práce nejraději odreagujete?

Nejraději nějakou fyzickou prací nebo jinou aktivitou, v létě kolo, zahrada nebo pěší turistika, v zimě lyže. Hlavně aby to bylo venku, posilovny a různé „mučící“ stroje moje gusto opravdu nejsou.