ROZHOVOR: Milan Pech, interim manager

Milan Pech je ostřílený manažer, který si během své kariéry prošel vrcholovými pozicemi v českých i zahraničních firmách. Teď působí jako interim v JPF. Udělali jsme s ním krátký rozhovor. Věříme, že vás inspiruje.
 
👉 Proč jste se pustil do interim managementu? Co vás přivedlo do JPF?
 
Vždycky jsem v žertu říkal, že až mi bude 50, půjdu do manažerského důchodu. 50 už mi bylo, ale na důchod se necítím ani náhodou. Ve svém životě jsem prošel několika vrcholovými manažerskými pozicemi v českých i zahraničních firmách. Přijde mi tedy logické a správné nabyté zkušenosti a znalosti zužitkovat. Proto jsem se pustil do interim managementu.
 
A proč jsem zahájil spolupráci s JPF? Líbilo se mi, že má na trhu dobrý zvuk, klienti je berou jako seriózního partnera. Nabídli mi zajímavé projekty, to v počátku spolupráce pomohlo.
 
👉 Jaké principy v řízení firem vyznáváte?
 
Jednou větou bych to shrnul jako: „Dělej, co říkáš a říkej, co děláš.“ Lidé potřebují vědět, co se bude dít, byť to nemusí být vždy příjemné, co se od nich čeká, proč se to děje, jaký má být výsledek. Sám musíte jít příkladem, jinak vás nikdy nebudou respektovat. Nemůžete sáhnout zaměstnancům na bonusy, protože je firma v potížích, a sám si je ponechat, a ještě si třeba pořídit nové auto.
 
Dlouhé roky jsem působil ve významné rodinné holandské firmě. Jsem zvyklý jednat s majiteli firem na rovinu a přímo, nazývat věci pravým jménem, bez zbytečné politiky okolo. A to by měla být dle mého názoru silná stránka a role správného Interim manažera.
 
Dalším principem je důraz na měřitelné cíle. Tomáš Baťa říkával, že každá lidská činnost se nakonec projeví v číslech a já s ním v tomto naprosto souhlasím.
 
👉 Může podle vás interima dělat každý manažer nebo je k tomu třeba mít určité předpoklady?
 
Nemůže. Interim musí být lidsky vyzrálá osobnost, s komplexním myšlením a s co možná nejvíce reálnými a odžitými zkušenostmi. Navíc to musí být člověk do nepohody, který nejdříve řeší zájmy majitelů, spokojenost zákazníků a zaměstnanců. Až potom sebe a své potřeby.
 
👉 Jak postupujete, když se s majitelem neshodnete na klíčových změnách?
 
Jsem ve firmě od toho, abych hájil zájmy majitele, jeho peníze a investice. A to někdy i před ním samotným. Vždycky trpělivě vyslechnu jeho pohled a názor na věc. Ctím však svou povinnost otevřeně sdělit svůj názor a udělat všechno pro to, abych ho přesvědčil, pokud není dané rozhodnutí v souladu se zájmy firmy, její strategií a znamená velké riziko. Někdy je potřeba vše trpělivě a opakovaně vysvětlit, ale většinou nakonec dojdeme ke shodě v zájmu nejlepšího řešení.
 
👉 Co vám na vaší práci přináší největší radost?
 
Jednoznačně výsledek, ten finanční. Stejně tak například nově vyvinutý produkt, nový výrobek uvedený na trh, získání nového významného obchodního partnera. Emočně nejvíce prožívám změnu ve výkonu, nadšení, angažovanosti lidí. Například pokud se podceňovaný a nevýrazný člen týmu dokáže pod mým vedením využít příležitosti, přijmout zodpovědnost a významnější roli, využít svůj potenciál a opravdu zazářit. Párkrát v životě už se mi to podařilo a je to moc hezký pocit.
 
👉 Dokáže vás ještě něco překvapit nebo zvednout ze židle?
 
Lež, křivda a neetické chování. Před časem jsem byl tlačen do situace, která odporovala mým hodnotám. Bylo to pro mě tak zásadní, že jsem raději ukončil spolupráci na daném projektu.
 
👉 Můžete nastínit nějaké úspěšné příběhy ze své manažerské praxe?
 
Toho bylo hodně – záchrana firmy v rámci krizového řízení, celá řada změnových projektů zahrnujících změnu strategie, prodejní politiky, firemní kultury, obměnu toxických lidí v týmech, vybudování nových poboček, zavádění nových klíčových procesů, nastartování růstu po letech stagnace, či dokonce poklesu výsledků. V posledním období překonání dopadu pandemie Covid 19 na business, bylo jich dost.
 
Navíc jsem hrdý na to, že jsem se nikdy nedostal do situace, která by odporovala mému svědomí a hodnotám. Vždycky jsem se mohl všem lidem podívat do očí a nikdy jsem nevyměnil peníze a prospěch za to, že bych někomu uškodil.
 
Mým velkým vzorem pro mě byl můj děda, pracoval jako generální ředitel ve sklárně, ale když nastala krizová situace a nebylo dostatek lidí, oblékl se sám do modráků a foukal s chlapy sklo. Měl obrovský respekt a důvěru lidí, v tom jsem ho celý život následoval.
 milan pech
👉 Jak se od své náročné práce nejraději odreagujete?
 
Nejlépe při sportu. Jsem vášnivý lyžař, pocházím z Jizerských hor. Jako dítě jsem skákal na lyžích a jezdím na nich docela rychle. Nejde myslet na nic jiného než na ten přítomný okamžik. Dále hraji golf, ten mi hodně pomohl k sebe disciplíně. Navíc jsem díky své manželce začal před rokem a půl jsem i pravidelně cvičit, podařilo se mi shodit 15 kg a cítím se po padesátce lépe než jindy. Rád trávím čas také se svým dospělým synem, hodně se bavíme o businessu a životě.